Köszöntjük az édesanyákat!
Válogatások könyvtárunk állományából

Minden édesanyát sok szeretettel köszöntünk a májusi anyák napja alkalmából: egyik legszebb ünnepünkhöz intézményünk könyves, hangoskönyves, filmes és zenei válogatásokkal igyekszik hozzájárulni.

Az anyák napját világszerte ünneplik: az anyaságról, az édesanyákról emlékezünk meg. A különböző országokban más-más napon tartják, Magyarországon május első vasárnapján, idén május 7-én. Az anyák megünneplésének története az ókori Görögországba nyúlik vissza. Akkoriban tavaszi ünnepségeket tartottak Rheának, az istenek anyjának, és vele együtt az édesanyák tiszteletére. Az Egyesült Államokban először 1872-ben ünnepelték meg Bostonban Julia Ward Howe Anyák Napi Kiáltványa segítségével. Howe az ünnepséget a háború felszámolására szentelte, és sokáig a béke napjának tekintették. A célja az volt, hogy tiszteljék és támogassák azokat az anyákat, akik a polgárháború folyamán vesztették el fiaikat és férjüket. 1907-ben a philadelphiai Anna Marie Jarvis próbálta az anyák napját nemzeti ünneppé nyilváníttatni: május második vasárnapjára tűzte ki, elhunyt édesanyja emlékére. Azonban sajnos az ünnep eltolódott az ajándékozás, főképp a virágkereskedők hasznának növelése irányába. Magyarországon 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta az első ünnepet, a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva. 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé az anyák napját – az ötletet Petri Pálné, egy államtitkár felesége hozta Amerikából, a legelső ünnepséget 1925. március 8-án, a MÁV gépgyár foglalkoztatójában munkásgyerekeknek tartották.

Könyvtárunk az ünnep alkalmából válogatásokat készített: a Kisfaludy Károly Könyvtár Hang- és médiatárában megtalálhatók olyan zenei CD-k, hangoskönyvek, melyeken versek és dalok szerepelnek édesanyákról, vagy akár nagymamákról. A Szép május reggelén című kottagyűjtemény dalos köszöntőket tartalmaz anyák napjára. Továbbá számos olyan rendkívüli film is készült, melyek az anyai szeretet határtalanságáról szólnak. Ezenfelül pedig szépirodalmi és szakirodalmi könyveinkből is kigyűjtöttünk egy-egy csokorra valót legszemélyesebb ünnepünkhöz.

Hang- és médiatárunk ajánlata

A szív bajnokai

Philomena

A szoba

Ludvig József: Szép május reggelén

Schäffer Erzsébet: Szia, anya!

Kormorán: Anyámnak

Halász Judit: Hívd a nagymamát!

Gábor S. Pál: Úgy szeretném meghálálni

Könyves szépirodalmi ajánlatunk

Fridrick Backman: A nagymamám üzeni, bocs

Drága édesanyám: 15 megható történet arról, aki a legfontosabb

Drága nagymamám: nagyik régen és ma – 12+2 történet magyar szerzők tollából

Kate Hewitt: Bárcsak visszajönnél

Robert Lawson: Az anya

Angela Murinai: Mikor feltámad a szél – megrendítő történet arról, hogyan élheti túl egy anya a gyermeke elvesztését

Alison Ragsdale: A lányom anyja

Francine Rivers: Egy anya reménye – Marta öröksége I.

Emma Robinson: A férjem lánya

Szívhez szóló levelek : Anyák

D. Tóth Kriszta: Jöttem, hadd lássalak

Könyves szakirodalmi ajánlatunk