Reinhold Messner könyve egy közel 50 évvel ezelőtti magányos csúcshódítás története. A dél-tiroli születésű hegymászó 1978-ban jutott fel teljesen egyedül a Nanga Parbat 8125 méter magas csúcsára, és utána határozta el, hogy a világ legmagasabb pontját, a 8850 méteres Mount Everestet is megmássza – egyedül, oxigénpalack nélkül. A kristályhorizont (Egyedül az Everesten) című könyvében nemcsak saját életéről ír, de összefoglalja a Himalájára irányuló csúcshódítási kísérletek történetét is, valamint betekintést ad a térség történelmébe és politikai viszonyaiba.
Messner magányos útjának történetét a kezdetektől, már a mászóengedély kiharcolásától végigkísérhetjük. Megismerhetjük a hegy lábához vezető kalandos utat, a táborok felépítését, a mászás előtti lelki és fizikai készülődést. A hegymászó által elmesélt személyes élményeket időnként megszakítják és árnyalják Nena Holguín naplójegyzetei. A kanadai hegymászónő, a kínai Cao és tibeti Cseng alkotják Messner kísérőcsapatát mindaddig, míg teljesen egyedül nem marad a heggyel, melyet már a túlélésért is küzdve hódít meg.
A Corbis Könyvkiadó gondozásában, 2003-ban megjelent A kristályhorizont nemcsak azért különleges, mert írója hegymászóként közvetlen tapasztalatait és élményeit osztja meg velünk, hanem azért is, mert egy olvasmányos és lebilincselő történetet tár elénk a természetről és az emberről.