46
Turbuly Éva: Soproni emberek, soproni történetek I.
Légrádi Szilvia ajánlata

soproni-emberek-soproni-tortenetek-1

Soproni emberek, soproni történetek címmel a közelmúlt történelméről jelent meg egy interjúkötet, melynek szerzője Turbuly Éva történész, levéltáros.

Az írónő 1956. december 21-én született a Zala vármegyei Nova községben. Az ELTE történelem–levéltár szakán végzett 1980-ban, doktori címet 1984-ben, PhD fokozatot 1995-ben szerzett. 12 évig a Zala Megyei Levéltárban dolgozott levéltárosként, majd igazgatóhelyettesként. 1992. március 1-jével pályázat útján nyerte el a Soproni Levéltár igazgatói posztját. 2011-ig igazgatóként, majd 2014-ig főlevéltárosként dolgozott itt. Igazgatósága alatt indult el a levéltár helytörténeti kiadványozása. 1992 óta a Soproni Szemle szerkesztője.

Turbuly Éva 2006 óta készít életinterjúkat Sopron meghatározó személyiségeivel, akik felelevenítik saját sorsukon keresztül a város 20. századi történelmét. A kötet első része többnyire a Soproni Szemlébe és a Soproni Füzetekbe íródott interjúk közül tartalmaz 13 beszélgetést. A szerző idős soproniakat, művészeket, tudósokat vagy azok rokonait, utódait kérdezi a gyerekkorukról, családjuk történetéről, hogy ezek a rendkívül érdekes és értékes emlékek ne menjenek veszendőbe.

A kötet beszélgetőtársai: Dávidházy István, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült katonatiszt, mérnök és helytörténész. Törökné Házi Mária és Novotny-Török Katalin, Házi Jenő lánya, illetve unokája. Házi Jenő tudós és történész volt, a Soproni Városi Levéltár utolsó főlevéltárosa. Perlaki Ferencné Karner Éva, aki találkozott Mécs László költővel, és személyesen is részt vett a páneurópai pikniken. Winkler Gábor és Winkler Barnabás Ybl Miklós-díjas építészek és egyetemi tanárok. Dávid Ferenc Pro Urbe Sopron-díjas művészettörténész, Galavics Géza történész, művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Domonkos Ottó néprajzkutató, a Soproni Múzeum nyugalmazott igazgatója, Sopron város díszpolgára. Kerék Imre József Attila-díjas költő, műfordító. Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas író, költő, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Giczy János festőművész, Sopron díszpolgára. Valamint Sulyok Gabriella Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész.

Sajnos sokan már elhunytak az itt felsorolt interjúalanyok közül, de az általuk elmesélt történetek azok számára is szórakoztatók, néha megrendítők, tanulságosak lehetnek, akik nem ismerték őket személyesen. A kötet 2024-ben jelent meg, kiadását támogatta a Soproni Szemle Alapítvány, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Perkovátz-Ház Baráti Köre és a Machatsek Gyula Alapítvány.


Megtekintés az Online Katalógusban

2025.06.18