25
Tóth Gábor Ákos: Forrásvidék - Olajláz az Őrségben
Gősy Gáborné ajánlata

toth-gabor-akos-forrasvidek-olajlaz-az-orsegben

Nehéz úgy üzletelni, hogy az ember egy időmilliomossal áll szemben” – gondolja a félig kubai, félig magyar Leonardo. Bár hozzászokott a kubaiak lassú élettempójához, mégis rácsodálkozik, hogy mennyi mindenben hasonlít az általa ismert Sancti Spiritus az édesapja szűkebb szülőföldjének, az Őrségnek a világához, az emberek mentalitásához.

Apai öröksége egy koncesszióban álló földterület a háromszáz lelket számláló Kúthely nevű kis zsákfaluban. Mialatt ismerkedik a helyi viszonyokkal, Leó úgy gondolja, hogy az olajprojekt biztosabb megélhetést nyújt majd a helybelieknek az állattenyésztésnél. Mégis sokáig titokban tartja a „fekete arany” utáni kutatási tervét, mert az idegenekkel szembeni bizalmatlanságot tapasztalja a zárt falusi közösségben, ahol mintha évtizedekkel korábban megállt volna az idő. Szállásadója kerekesszékes lánya különösen gyanakvással és ellenségesen fogadja. Örök dilemma a civilizációtól elzárt területek lakói esetében: meddig szabad beengedni a fejlődést? Mennyire szabad átalakítani a környezetet?

Leó vargabetűs próbálkozások után jön rá: „ideális egyensúlyt kell tartani a fejlesztések és a hagyományőrzés között.” Egy véletlen esemény hozza felszínre a „kék aranyat”, és ezzel Leó és a falu számára is a legjobb megoldást. Az egyszerre humoros és ironikus regény amellett, hogy görbe hazai tükröt tart elénk a különböző emberek egymással szembeni viselkedését bemutatva, megismertet néhány őrségi látnivalóval, ételrecepttel, a helyi építészet olyan jellegzetességeivel, mint a jégverem, a boronaházak, a nyárikonyha.


Megtekintés az Online Katalógusban

2024.11.12