239
Bagdy Emőke: Pszichofitness
Lőrincz Szimonetta ajánlata

bagdy-emoke-pszichofitness

Mitől lehetünk boldogabbak? A téma mindenkit érdekel, mert mindenki szeretné jól érezni magát a bőrében, ezért mindenki kíváncsi arra, vannak-e olyan kulisszatitkok, elsajátítható készségek, életmódbeli modellek, amelyek segítségével leküzdhető a hétköznapok gépiességéből, szürkeségéből eredő rosszkedv, a munkahelyi izgalmak okozta stressz, magánéleti problémák.

Ezekre a kérdésekre pórbált rávilágítani dr. Bagdy Emőke Prima Primissima-díjas klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, a pszichológiatudomány kandidátusa, több száz könyv és tanulmány szerzője könyvében. Megtudhatjuk, hogy melyek a Pszichofitness fő elemei, miért fontos a „kacagj, kocogj, lazíts, érints és segíts” öt parancsolata, s miért javul a lelkiállapotunk, stabilizálódik az immunrendszerünk, ha segítünk, együttműködünk és összefogunk másokkal. Megtudhatjuk továbbá, milyen a jó és a rossz stressz egymáshoz való viszonya, s ezek milyen reakciókat váltanak ki belőlünk, mennyire sarkallnak a megoldások keresésére, erőfeszítésekre, és az agy örömközpontjában milyen folyamatok játszódnak le hatásukra, ami olykor a jó közérzet kialakulásához, felszabaduláshoz, megkönnyebbüléshez, a boldogsághoz vezet. Azt is megérthetjük, milyen jelentős a szerepe magának az érintésnek, amely nem más, mint vitalitásgenerátor, aminek örömhormon-termelést fokozó immunerősítő és stimuláló hatása van. S ezek a felfedezések, tapasztalatok komoly betegségek (mint amilyen a szívinfarktus) utókezelésénél is jelentős segítséget jelentenek. Ki gondolta volna, hogy a házi kedvencek simogatásának jótékony hatására súlyos betegek állnak talpra, vagy hogy az újszülöttek fejlődésében, az idegpályák védőburkainak korai kialakulásában mennyire közrejátszik az édesanya közelsége, szívdobogásának érzékelése, s mindennek milyen nagy a szerepe a későbbiekben a stresszkezelési képességek kialakulásában. A vitalitásgenerátorok között az elsők között szerepel a nevetés is. Mikor kacagunk, nem is sejtjük, hogy ezzel megmenthetjük magunkat. A nevetéssel olyan energiákat bocsátunk ki, amelyek másokra is hatnak. Fontos élettani hatása van, amit jobban kellene tudatosítani. A humor a nemek közötti vonzalom egyik fő forrása is.

Dr. Bagdy Emőke néhány hétköznapi jó tanáccsal is szolgál, hogy is lehet alkalmazni mindezeket a hasznos, lelki életünket pozitív irányba vivő tapasztalatokat a mindennapi életben. Fontos, hogy a pozitív szemlélet életmódunkká váljon, s ebben nagyon jelentős a fizikai aktivitás, a reggeli pozitív beállítódás (hogy örömmel ébredjünk, s ügyeljünk a jó közérzetre), érzelmi agyunknak a testtel való megfelelő kapcsolata, ami akkor működik jól, ha aktiváljuk, ha kommunikálunk a testünkkel annak alkalmas állapotban (ilyen lehet például az ima, a meditáció és azok pozitív hatásai). S itt elérkeztünk a relaxáció gyógyító szerepéhez, amikor az egyén saját maga kontrollálja magát (ellentétben a hipnózissal, amikor ez külső tudati hatásra történik). Néhány relaxációs technikára is kapunk példát, mint amilyen a légzéskontroll, az autogén tréning vagy az agy elektromos aktivitását, feszültségszintjét csökkentő gyakorlatok.

A CD azoknak ajánlható, „akik szeretnék megismerni saját lelki működéseik titokzatos világát. De nem öncélúan. Szeretnének e tudás által olyan lehetőségekhez és készségekhez jutni, amellyel elősegítik testi-lelki egészségük megőrzését, jó közérzetük, fizikai fittségük, lelki egyensúlyuk fenntartását.

Előadja: Bagdy Emőke
Teljes játékidő: 116 perc
Formátum: 2 audio CD

Megtekintés az Online Katalógusban

2023.06.16