Glück József újvárosi fotói

zsinagoga-gyor

Glück József fotográfus neve sokat jelent a győriek számára, az ún. „Glück fotók” mára már fogalommá váltak.  Okleveles fényképész volt, Magyarországon az elsők egyike, aki a fényképész műteremből fotóapparátusával kilépett a szabad ég alá. Ő volt a „száguldó riporterek” elődje.Fényképezőgépével folyamatosan járta a várost, megörökítette az utcák, terek életét.

A század elejétől a második világháború kitöréséig szinte kivétel nélkül ő fényképezte a városban zajló építkezéseket, műemlékeket. A véletlennek és néhány lelkes győri polgár értékmentő cselekedetének köszönhető, hogy Glück József fotóinak többsége megmaradt az utókor számára. Ma a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum őrzi a 24x30 cm-es üvegnegatívjait és több pozitív nagyítását, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér tulajdonában pedig 145 fotója található, melyek egy kivételével mind Győrt ábrázolják. Legalább 200 pótolhatatlan győri városkép megörökítése fűződik nevéhez a század első harmadából.  (Nagy Mária: 75 éve halt meg Glück József győri fényképész, Győri Szalon)

Ezekből a fényképekből válogattuk ki az újvárosiakat.

2020.04.27