Opera: Vincenzo Bellini: Norma
Ősze Mária ajánlata

vincenzo-bellini-norma

Vincenzo Bellini (1801-1835) Norma című kétfelvonásos zenedrámáját 1831. december 26-án mutatták be a milánói Teatro alla Scalában. Louis Alexandre Soumet (1788-1845) azonos című tragédiája nyomán a szövegkönyvet Felice Romani (1788-1865) írta.

Habár a Norma az ősbemutatón nem aratott sikert, az opera Bellini legismertebb és legtöbbet játszott művévé vált, a bel canto korszakának egyik igazi gyöngyszeme, amelyet napjainkban is folyamatosan játszanak a zenés színházak.

Az EMI 1954. április 23. és 1954. május 3. között rögzítette a teljes operát, amelynek digitálisan felújított változata 2014-ben jelent meg. A címszerepet a pályája csúcsán lévő Maria Callas énekelte, aki hangilag tökéletes állapotban volt ekkor.

Maria Callas (1923-1977), talán nem túlzás ezt állítani, az opera műfajának egyik legnagyobb legendája, a 20. század legjelentősebb és legismertebb szopránja, akit rajongói csak úgy emlegettek, hogy La divina (az isteni). Felvételei révén újabb és újabb generációk ismerkedhetnek meg egy kivételes képességű énekesnővel, aki hangjával képes elvarázsolni a 21. századi hallgatóit is.

Személyisége és kiemelkedő színészi képességei révén igazi tragika volt, aki a drámai sorsú hősnők megformálására született. Az általa megjelenített alakok közül különösen kiemelkedett Vincenzo Bellini Norma című operájának címszereplője, aki védjegyévé is vált. Pályafutása során ezt a szerepet énekelte a legtöbbször, összesen 89 alkalommal lépett színpadra a druida főpapnő megformálójaként, először 1948-ban, utoljára pedig 1965-ben. Érdekesség, hogy mind a New York-i Metropolitanben, mind a londoni Royal Opera House-ban ezzel a szereppel debütált. Két teljes stúdiófelvétel készült közreműködésével, 1954-ben és 1960-ban.

Egyes vélemények szerint Callas emblematikus szerepének 1954-es rögzítésével, ha csak ez az egy felvétele maradt volna fenn, a 20. század legjelentősebb énekesnőjének számítana.

A felvételen Pollionét, a római prokonzult Mario Filippeschi (1907-1979) olasz tenor, Adalgisát, Norma szerelmi vetélytársát a korszak egyik legjelentősebb olasz mezzoszopránja, Ebe Stignani (1903-1974), Oroveso druida főpapot, Norma apját Nicola Rossi-Lemeni (1920-1991) olasz basszista énekelte. A felvételen közreműködött a Coro e Orchestra del Teatro alla Scala di Milano Tullio Serafin vezényletével.

2023.11.03