Biczó Zalán: A győri ETO (1904-1945) emlékek és sikerek

Biczó Zalán helytörténeti kutató, könyvtáros az 1904-ben alapított ETO (Egyetértés Torna Osztály) történetének első évtizedeit dolgozta fel a sporttörténeti kiadványban, A győri ETO (1904-1945) emlékek és sikerekben. A komoly kutatómunka fő forrása a korabeli sajtó volt, valamint a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér és a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum gyűjteményei.

Kezdetekben a sportklub egyetlen szakosztálya a futballszakosztály volt, ami a vagongyári Egyetértés Dal- és Társaskör tagozataként működött, önálló egyletként 1938-tól létezett. A futball meghonosítása Győrben az egyesülethez kötődik, olyan sikerek születtek, mint 1910-ben és 1913-ban nyert vidéki bajnoki cím, 1937-ben a legmagasabb osztályba is feljutottak a győri focisták. Az 1930-as években a vagongyár és a város közreműködésének köszönhetően a kor legmodernebb sportközpontját alakították ki, és a legnépszerűbb futballszakosztály mellett az 1940-es években már tíznél is több szakosztálya lett az ETO-nak.

Az 1945-ig terjedő sportkrónikát a szerző a klub vezetői, tisztségviselői, sportorvosai, jelentősebb sportolói életrajzával, valamint képmelléklettel bővítette ki; a kötet a sport, a helytörténet iránt érdeklődők számára számos érdekességgel szolgálhat.

2018.01.22