Hangraforgó: Oly korban éltem

hangraforgo-oly-korban

A Nyugat harmadik nemzedékéhez kötődő, mára klasszikussá vált lírikusunk életműve a halál árnyékában bontakozott ki. Az énekelt verseiből, naplórészleteiből, a kortársak visszaemlékezéseiből összeállított műsor Radnóti Miklós életútját kíséri végig.

A tragikus sorsú lírikus életműve a halál árnyékában bontakozott ki. Miközben költőként egyre inkább azonosult a nyelvi és kulturális közösségként értelmezett magyarsággal, sorsa mindinkább a zsidósághoz, annak kollektív tragédiájához kötődött. Munkássága része az általános iskolai és a középiskolai irodalomoktatásnak is, személye és versei a magyarországi zsidóság jellemző életútját állítják a fiatalok elé személyes, lírai megközelítésben.

A Hangraforgó együttes zenés összeállítása 2009-ben, a költő születésének 100. évfordulójára készült, azóta több előadást, rendhagyó irodalomórát ért meg. A dalokat, sőt az egész előadást a költő özvegye, Gyarmati Fanni is jól ismerte.

Zeneszerző és előadó: Hangraforgó együttes (F. Sipos Bea - ének, gitár, hegedű, tenorfurulya; Faggyas László - ének, gitárok, cuatro). Az énekek között a költő naplójának részletei, kortársak visszaemlékezései hangzanak el. A hangzó anyag versösszeállítása: Fehér Virág (Kormos István verse) • Pogány köszöntő • naplórészletek • Éjfél • naplórészletek • Péntek • naplórészletek • Két karodban • naplórészletek • Virágének • naplórészletek • Tajtékos ég • Dal • Keserédes • naplórészletek• Mint észrevétlenül • Majális • naplórészletek • Töredék • naplórészletek • Erőltetett menet • Razglednicák. Hangfelvétel, grafika:  ©körív stúdió, 2011. Megjelent a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér kiadásában, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.

2018.02.26