Arrabona Regionális Tudományos Évkönyv 57.
Borbély Tamás ajánlata

arrabona-regionalis-tudomanyos-evkonyv-57

2019-ben jelent meg az Arrabona Regionális Tudományos Évkönyv-sorozat 57. kötete. A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum kiadványa ezúttal hat tanulmány révén Naprághy Demeter győri püspök halálának 400. évfordulójára emlékezik. Kruppa Tamás, az egyházi és politikai életben egyaránt jelentős szerepet vállaló püspök erdélyi tevékenységét vizsgálja, majd Fazekas István az egyházi vezető győri éveire helyezi a hangsúlyt.

Dominkovits Péter Naprághy Demeter és az evangélikus többségű Sopron város kapcsolatáról közöl összefoglalást, Jankovits László Rimay János Naprághy Demeterhez írt levelét ismerteti, míg P. Vásárhelyi Judit a püspök könyvtárának újabb megismert köteteiről számol be. Az évforduló kapcsán született tanulmányok sorát Jékely Zsombor zárja, aki írását a feltehetően Naprághy jóvoltából Győrbe került Jézus születése-kárpitnak szentelte.

A tudományos évkönyv második részében ugyancsak hat tanulmány olvasható. Gerencsér Péter a török korban elpusztult rábaközi település, Hidász történetét ismerteti, Oláh P. Róbert a győri székeskáptalan személyi összetételét vizsgálja az 1658 és 1725 közötti időszakban. Tóth Vilmos a győri kármelita templomról mint temetkezőhelyről ír, Pápai Emese Schima A. Bandi első világháború idején készült fejedelmeknek ajánlott munkáiról közöl összefoglalást. A tanulmányok sorát két egyháztörténeti munka zárja. Krisch András a soproni, Világi Dávid pedig a győri evangélikusság helyzetét mutatja be a tanácsköztársaság időszakában.

Az utolsó részben (Szemle) recenziók, könyvismertetések találhatók, melyeket C. Tóth Norbert, Világi Dávid, Biró Bence, N. Matus Zsanett és Tóth Máté jegyeznek.

2020.09.29