Segíts te is megőrizni a magyar webet!
Az Országos Széchenyi Könyvtár felhívása

segits_oszk_cs

Az idei Internet Fiesta alatt, 2019. március 21. és 28. között az Országos Széchenyi Könyvtár webarchiváló projektje keretében egy URL címgyűjtő akciót tart, melynek keretében hosszú távú megőrzésre érdemes irodalmi vagy művészeti témájú honlapokat, blogokat, vagy egyéb webhelyeket keres, és ehhez vár javaslatokat.

A nemzeti könyvtár felhívása mindenkihez szól:
 2019-es Internet Fiesta rendezvénysorozathoz kapcsolódva az Országos Széchényi Könyvtár kísérleti webarchívuma URL címgyűjtési akciót hirdet 2019. március 21. és 28. között. Ez alkalommal a fókusz a szépirodalommal vagy egyéb művészeti ágakkal foglalkozó magyar weboldalakon van, ezek címeit várjuk egy javaslattevő űrlapon keresztül. A gyűjtőkörnek megfelelő webhelyekről – a technikai lehetőségek függvényében – az OSZK időről-időre teljes vagy részleges mentéseket készít és eltárolja őket az utókor számára. Ha valaki saját webhelyet ajánl és szeretné azt, hogy az archivált példányok a nyilvános gyűjteménybe is bekerüljenek, azzal szerződést kötünk, amely szabályozza a felhasználás módját. Mivel a közösségi média (pl. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube) tömeges archiválása még nem megoldott, ezért elsősorban "hagyományos" honlapok, blogok, e-folyóiratok, virtuális kiállítások stb. címeit várjuk, lehetőleg olyanokat, amelyek kevésbé ismertek, de értékes tartalom van rajtuk és nem csak 1-2 oldalból állnak. Az űrlap kitöltése előtt az URL egy jellemző részletének beírásával érdemes ellenőrizni ezzel a keresővel, hogy a webcím nem szerepel-e már az archívum nyilvántartásában. További információ a mia@mek.oszk.hu   címen kérhető.

2019.03.21